Blog Nasıl Açılır?

Blog Nasıl Açılır?

Kişisel Blog Açma

İnternetin her geçen gün içerik oluşturmak için daha kolay bir mecra haline gelmesi hiç kuşkusuz kişisel blogların da daha kolay meydana getirilebilmesine yardımcı olmuştur. Artık kendi kişisel blogunuzu oluşturmak için programlama dilleri bilmenize gerek olmadığı gibi, yalnızca 10 dakika gibi bir sürede dahi kendi amatör kişisel bloğunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel bir blog oluşturma konusunda kararlıysanız başlamanız ve takip etmeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bloğunuzun İçerik Stratejisini Belirleyin: Nasıl ki bir kitabın amacı okura bir şeyler katmak ve kazandırmaksa bir kişisel bloğun da amacı okura bir şey kazandırabilmek olmalıdır. Bu nedenle öncelikle bloğunuzun içerik stratejisini belirleyin. Bloğunuz sizin hayatınızda olanları konu edinen kişisel bir günlük mü olacak yoksa ilgi alanınız bazlı bir blog mu olacak?

Bloğunuza İsim Bulun: Bir kişisel bloğun popüler hale gelmesinde isim oldukça önemlidir. Komplike ve telaffuzu zor veya akılda kalıcı olmayan blog isimleri okurlar tarafından pek sevilmez. Bu nedenle basit, anlaşılabilir ve akılda kalıcı bir isim bulmaya özen gösterin. Bloğunuza vereceğiniz ismin etkileyici olmasını da unutmayın.

Blogunuzun için Altyapı Seçin: Kişisel blog oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok servis varBlogger ile blogunuzunadi.blogspot.com benzeri bir bloğu yalnızca dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. Yada dilerseniz WordPress altyapısını kullanmak için blogismi.wordpress.org şeklinde bir blogu Wordpress.org üzerinden kolayca ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Tüm bu blog seçenekleri amatör olarak başlamak ve kişisel blog dünyasını tanımak için oldukça yeterlidir ancak profesyonel bir blog oluşturmak istiyorsanız kendi hosting ve alan adınızı satın alarak bir WordPress blog kurmayı düşünmelisiniz.

Bloğunuza Logo Tasarlayın: Profesyonel olmasına elbette gerek yok ancak her bloğun mutlaka akıllarda yer etmesine yardımcı olacak bir logoya sahip olması gerekir. Bloğunuzu artık yayına hazır hale getirecekseniz mutlaka bir logo tasarlamalısınız. Eğer logo konusunda kendinizi hem yetersiz hem de bilgisiz buluyorsanız Ücretli Tasarım Alanı kategorisine bir ticaret konusu açarak ücreti karşılığında bir grafikerin sizin için logo hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Veyahut online logo tasarlama uygulamalarını kullanabilirsiniz. Örneğin; Canva..

Bir Tema Seçin: Her bloğun kendine has ve eşsiz bir temaya sahip olması okurlarının gözünde o bloğu benzersiz hale getirir. Eğer imkanınız varsa ücretli bir tema satın alarak bloğunuzu yapılandırabilirsiniz.

İlk Merhaba Dünya Yazınızı Yazın: Artık bloğumuz tümüyle hazır olduğuna göre merhaba dünya yazısını yazarak kişisel bloğunuzu yayın hayatına başlatabilirsiniz.

Kişisel Blog Temaları

Ülkemizde ve dünyadaki kişisel blogların tamamına yakını WordPress veya Blogger altyapısına sahip bloglardan oluşmaktadır. Bu altyapı sitemlerinin böylesine popüler olarak kullanılıyor olmasının kuşkusuz en önemli nedenlerinden biri de her iki platform için ücretli veya ücretsiz onlarca temayı internetteki kaynaklar yardımıyla edinebiliyor olmanızdır. Hem ücretli hem de ücretsiz hemen herkesin tarzını yansıtan ve bloğuna uyum sağlayabilecek kişisel blog temaları bulabilmek mümkün. Blogger altyapısına sahip olan siteler için internetteki dağıtıcılar yardımıyla kişisel blog temaları aramanız gerekiyorken, WordPress altyapısına sahip bloglar için buradaki sayfaları kullanarak kendi zevkinize göre blog temalarını indirebilirsiniz.

Ayrıca kişisel bloğunuz için daha farklı temalara internette arayarak ta erişebilirsiniz. Blogger kullanıcıları Blogger Temaları kategorimizi, WordPress kullanıcılarıysa WordPress Temaları kategorilerimizi ziyaret ederek paylaşmış olduğumuz temaları indirebilir veya yeni temalar hakkında tavsiye/istekte bulunabilirler.

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise İletişim sayfasını kullanın.